Kelat Sarayı / Qesra Kelatê

Bu saray Şemdinli’den 17 km uzaklıkta bulunan ve eski ilçe merkezi olan Bağlar( Nehrî) dadır. Kelat Sarayı bir dere kenarına kurulmuştur. Ayrıca bu saray Bağlar Köyü’nün güneybatısında yer alıyor.

Kelat Sarayı
 
Bu saray Şemdinli’den 17 km uzaklıkta bulunan ve eski ilçe merkezi olan Bağlar( Nehrî) dadır. Kelat Sarayı bir dere kenarına kurulmuştur. Ayrıca bu saray Bağlar Köyü’nün güneybatısında yer alıyor. Bu yapının kim tarafından yapıldığı hakkında pek fazla bir bilgi yok. Ama yerel kaynakların bilgilerine göre bu sarayın Seyit Ahmet Sıddık tarafından yaptırıldığı belirtilmektedir. Bu şahıs Seyid Taha Hekkari ‘nin torunudur. Gerekli önem gösterilmediği için yıkılmayla karşı karşıya kalmıştır. Sadece bu sarayın birkaç duvar ayakta kalmış.
 
Qesra Kelatê
 
Ev qesir 17 kîlomîtroyan ji Şemzînan dûratiyê di navenda navçeyê ya kevin li Nêhriyê ye. Qesra Kelatê li ber çemekê hatiye avakirin. Her wiha ev qesir aliyê başûrrojavayê Nêhriyê cih digire. Derheqê çêkirina vê qesrê de tu agahiyên zelal tune ne. Lê belê li gorî çavkaniyên herêmî ev qesir ji aliyê Seyîd Ehmed Siddîq ve hatiye çêkirin. Ev kes neviyê Seyîd Tahayê Hekkarî ye. Ji bo ku girîngî nehatiye dayîn qesir ber bi xerabûnê ve çûye. Tenê hinek dîwarên wê li ser lingan mayîne.
 

Gold Firmalar