Hakkari’de kırmızı et fiyatları cep yakıyor

HAKKARİ TANITIM

Türkiye’de her geçen gün etkisini daha fazla gösteren ekonomik sıkıntılar, et fiyatlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Son dönemlerde yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşın cebini yakan kırmızı et, kasapların dolaplarında seyirlik kaldı. 

Kırmızı etin kilosu 400 liraya yaklaşırken Hakkari halkı, et alamamaktan dert yandı.  Enflasyon ve alım gücünün dibe vurmasıyla birlikte vatandaş kırmızı ete hasret kaldı. Konuya ilişilin açıklamada bulunan Sevgi Et işletme sahibi  Ayhan Buğrul  vatandaşın eskiye oranla kırmızı et alamadığını söyledi.

1992 yılından beri Hakkari’de et ve tavuk satışı üzerinde faaliyet gösteren Buğrul, sürekli aratan maliyetlerden dolayı etin zamlandığını belirtti. Buğrul, konuşmasını şu şekilde sürdürdü. ’’Haftada besiciler 10 TL ve 20 TL’ye zam yapıyorlar. Bu da ister istemez bizleri etkiliyor. Özelikle son 2 yıldır sürekli yapılan zamlar hem bizleri hem de vatandaşları çok kötü etkiledi.

Bizler vatandaşın ucuz et yemesini çok istiyoruz. Kendim hayvan besliyorum. Hayvanlarım yetmediği zaman da farklı besicilerden hayvan temin ediyorum. Ben bu et fiyatlarındaki dalgalanmayı özelikle Hakkari’de küçükbaş hayvan ihracaatına bağlıyorum. Ben buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Özelikle kesim vaktine gelen kuzuların dışa satılmasını sınırlanmasını istiyoruz. Besiciler bu süreçte çok güzel paralar kazanıyor. Biz kasaplar ise kira, sigorta, nakliye ve personel giderlerinden dolayı kazanamıyoruz. Eğer küçükbaş hayvanlarında ihracat kısıtlanırsa bölgede et fiyatları düşecek ve insanımızda kırmızı eti istediği gibi tüketebilecek. Mezbahalarda dana eti 200 TL iken bizlere 260 TL’ye geliyor. Satışlarımız fena değil ama eskiye oranla fazla kazanamıyoruz. Bizler buradan tekrar yetkilere çağrıda bulunmak istiyoruz. Hakkari küçükbaş hayvancılığın önemli bir merkezi, özelikle ihracat konusundan yetkililerin ciddi bir denetim yapmasını istiyoruz. ‘’ dedi.

Geçim sıkıntısından dolayı et alamadıklarını belirten vatandaşlar artan fiyatlara çözüm bulunması gerektiğini söyleyerek, “Et fiyatlarının yüksek olmasından dolayı maddi açıdan sıkıntılı günler geçiriyoruz. Ülkemizde 7’den 70’e her üründe yapılan zamlar belimizi büktü. Zamlara yetişemiyoruz. Bugün aldığımız bir ürünü ertesi gün aynı fiyattan alamıyoruz. Ekonomik sıkıntılardan dolayı aylardır çocuklarımıza doğru düzgün et yediremedik. Bu sıkıntılar nereye kadar gidecek? Kim bu fiyat artışlarına dur diyecek? En çok dar gelirli aileler mağdur oluyor. Mağduriyetimizin bir an evvel giderilmesini istiyoruz. Yetkililer vatandaşların alım gücünü kolaylaştıracak somut adımlar atmalıdır. ” ifadelerini kullandı.