Hakkari'de kurt korkusuna kapılan sürüden 300 koyun telef oldu

HAKKARİ TANITIM 

Olay Hakkari kent merkezine 90 kilometre mesafede bulunan Aksu (Binevşa) Çiçekli mezrasında meydana geldi.

İddiaya göre ilkbahar aylarında Batman’dan gelen Abdullah Erden isimli göçere ait koyun sürüsüne sabah saatlerinde kurtlar dadandı.

Çoban köpeklerinin durumu fark etmesiyle kurtlar ile köpekler arasında boğuşma yaşandığı ileri sürüldü. Bu esnada korkuya kapılan koyun sürüsü tepelik alandan atlamaya ve birbirini ezmeye başladı. Yaşanan olayda 300 koyun telef olurken yüzlercesi de yaralandı.

Zararının 2 milyona yakın olduğunu belirten Batmanlı göçer Abdullah Erden,” Hayvanlarımızı otlatmak için yüzyıllardır Hakkari’nin yaylalarına getiriyoruz. Bende sürümü her yıl olduğu gibi ilkbahar aylarında Aksu köyü yaylalarına getirdim. Yaklaşık 4 aydır bu yayladayım. Sabah saatlerinde kurtlar sürüye pusu kurmuştu. Sürü köpekleri de fark edince sürüye yakın boğuşma yaşandı. Korkuya kapılan sürü tepeden hızla aşağı koştu. Bizler de kurtların peşine düştük. Koyun sürüsünün tepeden inerken birbirini ezdiğini fark ettik. Sürüden 300 koyun telef oldu. Birçok hayvanım da sakatlandı. İlk defa bu denli büyük bir zararımız oldu. Kurtlar ile sürekli karşılaşmışızdır. Böylesini görmedik. Yayla sezonu kapandı gider ayak bu olayı yaşadık. Hepsi de süt hayvanıydı. Zararım 2 milyon TL’nin üzerinde. Yetkililerden zararımın karşılanmasını istiyorum” diye konuştu.