Yüksekova'da vatandaşların şikayetleri üzerine belediye harekete geçti

HAKKARİ TANITIM

Özellikle Mayıs ve Haziran aylarında salgılamış oldukları polen ve pamukçukların insan sağlığı açısından zararlı olduğu ve vatandaşların polenle ilgili yoğun şikâyetlerin dikkate alınması üzerine Yüksekova Belediyesine bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri kavak ağaçlarının kesimi için harekete geçti.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan çalışma ile Yeni Mahalle'de polenli ağaçların kesimine  başlandı.

Yüksekova Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürü Osman Yağan, “İlçenin mücavir alanlarında bulunan kavak ağaçlarının, ilkbaharda çiçek açma döneminde yaklaşık 10–12 gün süresince çevreye bıraktığı Kavak Çiçeği (Polen) sağlık sorunu olan insanları rahatsız ediyor.

Yüksekova’da yaygın olan  kavak ağaçlarının görünüm ve gölgelik olarak hiçbir özelliği bulunmamaktadır. Bu Ağaçlar sonbahar aylarında yaprakların dökülmesiyle bahçelerde sadece kirlilik yapmaktadır. Yüksekova’da vatandaşların bahçelerinde bulunan ve bahar aylarında yoğun şikâyete konu olan ayrıca astım, amfizem ile alerjik rahatsızlıkları tetikleyen kavak ağaçlarının kesilmesine karar verildi. Tüm vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstererek, belediye çalışanlarına yardımcı olmalarını rica ediyoruz” dedi.